بندرعباس - معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دانشگاهیان از چاپ مقاله در مجله های نامعتبر خودداری کنند.
ابراهیم واشقانی فراهانی در جلسه شورای معاونین پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان  که با حضور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان، در واحد میناب برگزار شد، با اشاره به نقش و سهم مهم دانشگاه آزاد اسلامی در توسعه روند شتاب علمی کشور و سرعت آن گفت: حرکت های منسجم و پیوسته دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه های کیفی سازی و پژوهشی باعث شده تا این دانشگاه به یک برند قابل قبول علمی مبدل شود که نیاز است تا با همکاری همه استادان و دانشجویان این توسعه و رشد؛ شتاب فزاینده تری نیز به خود بگیرد.
معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی تصمیم گیری در حوزه کلان دانشگاه را به خصوص در حوزه پژوهش نیاز و دستیابی به برخی اطلاعات پژوهشی واحد ها عنوان کرد و افزود: معاونان پژوهشی باید با قدرت، دقت و حساسیت اطلاعات دقیق واحد را در حوزه پژوهش و فناوری جمع آوری و به سازمان مرکزی ارسال نمایند تا تصمیم گیری در برخی مسائل روان تر و آسان تر بر مبنای اطلاعات واصله باشد.
وی با انتقاد از برخی واحدهای دانشگاهی که بخشنامه ها را بدون مطالعه و بررسی بایگانی می کنند گفت: بخشنامه های صادر شده حامل ضوابط، راهکارها و قوانین و نکته های راهگشاهی است که باید درحوزه ها مطالعه، بررسی و در دید عموم اعضای هیئت علمی و کارکنان قرار بگیرد و نتایج بازخورد آن نیز بعد از عمل به آن به درستی به ما اعلام شود.
واشقانی خواستار توجه ویژه اعضای هیئت علمی به اولویت پژوهشی خود در برنامه های کوتاه سه ساله ومیان مدت ۵ ساله شد و تاکید کزد:« باید به معاونان پژوهشی  این اولویت های را جمع آوری و به سازمان مرکزی اعلام کنند.
واشقانی طرح های درون دانشگاهی را راهی برای رسیدن به طرح های برون دانشگاهی عنوان کرد و تاکیدکرد: همه اعضای هیئت علمی باید به این مهم، طرح های برون دانشگاهی که جا برای کار بسیار دارد همت گمارند و تنها تاکید بر اجرای طرح های درون دانشگاهی قابل قبول نیست و امتیاز خاصی نیز ندارد.
این مقام مسئول از اختصاص بودجه پژوهشی برای طرح ساها خبر داد و اعلام کرد: این طرح بایدخدمات خود را به درستی معرفی و اجرایی کند و همه موظفند تا تمام تلاش خود را برای به اوج رسانیدن این طرح انجام دهند و تبلیغات لازم را نیز اجرایی سازند.
وی یادآوری کرد: چاپ مقاله توسط اعضای هیئت علمی، دانشجویان و کارکنان در مجله های نامعتبر علاوه بر اینکه قابل دفاع نیست بلکه هیچ امتیاز علمی و پژوهشی نیز به صاحبان مقاله ندارد و لازم است که این عزیزان در چاپ مقالات خود دقتو حساسیت لازم را از خود نشان دهند.
در ابتدای این جلسه نیز رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گزارشی از روند رو به رشد دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان در استان عنوان کرد و گفت: مفتخریم که امروز چهارمین مرکز رشد این استان با حضور معاونت محترم پژوهشی و مدیران کل این حوزه افتتاح و به بهره برداری می رسد.
مهدی باقری با اشاره به دستاوردهای پژوهشی استان هرمزگان گفت: در سال ۹۲، ۲۴۹ مقاله علمی، پژوهش و ISI داشتیم که این تعداد در سال ۹۳ به ۳۰۹ مقاله و در سال ۹۴، به ۴۱۵ مقاله رسیده است و این دانشگاه ۱۷۵ آزمایشگاه و کارگاه با ۳۳۳ خدمت ارائه می کند که در سال‌های ۹۴ و ۹۵ توانسته از طریق اجرای طرح ساها، ۵۴ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان درآمد کسب کند.
وی همچنین افزود: مراکز رشد در استان امروز به ۴ مرکز افزایش یافته و اکنون ۱۴شرکت دانش بنیان در واحدهای استان مشغول فعالیت اند و ۴ شرکت دانش بنیان دیگر نیز در مرحله اخذ مجوزهای لازم برای استقرار در مراکز رشد استان هستند و سه هسته فناور نیز امروز در مرکز رشد میناب مستقر و فعالیت خود را آغاز کردند.
رئیس دبیرخانه هیئت امنای هرمزگان و سرپرست دانشگاه آزاد میناب نیز گزارشی از وضعیت توسعه این واحد دانشگاهی عنوان کرد و گفت: شهرستان میناب در شرق استان با ۷مرکز آموزش عالی و ۶۸۰۰ دانشجو است که سهم دانشگاه آزاد اسلامی به ۳۰۰۰نفر در این شهرستان می رسد.
محسن دهقانی فضای کل واحد میناب را ۴۱ هکتار عنوان کرد و افزود: ۱۵ هکتار فضای آموزشی ، پژوهشی و... ساخته شده و ۷۵۰۰مترمربع نیز با پیشرفت ۵۵ درصدی در دست ساخت است.
وی تعداد رشته های این مجموعه را ۳۹ رشته در مقاطع کاردانی، کارشناسی و ارشد عنوان کرد و گفت: این واحد با احتصاب پردیس سیریک دارای جمعیت ۳۰۰۰ نفری است که دارای ۱۵ عضو هیات علمی تمام وقت و ۳۴ کارمند است.