یکی از امتیازاتی که برای دانشجویان در نظر گرفته می‌شود تا در صورت احراز شرایط لازم، آن را کسب کنند، انتخاب به عنوان دانشجوی نمونه کشوری است که شاید خیلی از دانشجویان از آن اطلاع کافی نداشته باشند.
یکی از امتیازاتی که برای دانشجویان در نظر گرفته می‌شود تا در صورت احراز شرایط لازم، آن را کسب کنند، انتخاب به عنوان دانشجوی نمونه کشوری است که شاید خیلی از دانشجویان از آن اطلاع کافی نداشته باشند.
 یک ماه و نیم از آغاز رسمی سال تحصیلی جدید گذشته است و احتمالا دانشجویان سخت مشغول دست و پنجه نرم کردن با مواد امتحانی برای میان‌ترم‌ها و روزهای مردافکن پایان ترم هستند.
با این وجود دیگر نمی‌شود انتظار داشت که کسی در حال و هوای شرکت در رقابت حساس و نفس‌گیری چون انتخاب به عنوان دانشجوی نمونه کشور باشد! هرچند که جذابیت‌های خاص این رقابت، تاکنون ۴ هزار و ۳۶۰ دانشجو را وادار به ثبت‌نام در جشنواره دانشجوی نمونه کرده است.
بد نیست دانشجویانی که خود را در حد و اندازه‌های دانشجوی نمونه کشوری می‌دانند در این رقابت ثبت نام و مدارک خود را ارسال کنند.
حالا شاید در این میان دانشجویانی باشند که اطلاعات کافی درباره کم و کیف شرکت در این مسابقه حساس و بزرگ کشوری را نداشته باشند و به دنبال آگاهی از راه‌های ثبت نام در جشنواره دانشجوی نمونه باشند.
هر دانشجویی با شنیدن عبارت «دانشجوی نمونه» احتمالا اولین سوالی که برایش ایجاد می‌شود این است که «چگونه می‌توان دانشجوی نمونه شد؟».
بعد از ورود به دانشگاه و آشنایی با تسهیلات و خدمات رفاهی و آموزشی، چیزهای دیگری هم به چشم می‌خورد که دانشجو را وسوسه می‌کند؛ "دانشجوی نمونه" شدن، یکی از همین جذابیت‌هاست.
الف) دانشجوی نمونه دانشگاهی
به دانشجویی اطلاق می‌شود که در سطح دانشگاه بالاترین امتیاز را حسب گروه تخصصی و مقطع تحصیلی در میان شرکت کنندگان دانشگاه محل تحصیل خود کسب و به عنوان دانشجوی نمونه همان دانشگاه انتخاب و معرفی شود.
ب) دانشجوی نمونه کشور
به آن دسته از دانشجویان نمونه دانشگاهی اطلاق می‌شود که به واسطه کسب بالاترین امتیاز در گروه و مقطع، توسط دانشگاه مدارک آنان برای ارزیابی به وزارتین ارسال و در هیات‌های داوری وزارتین مورد ارزیابی و به لحاظ کسب بالاترین امتیاز در گروه تخصصی و مقطع تحصیلی در میان شرکت کنندگان، توسط معاونت‌های دانشجویی/ آموزشی وزارتین به عنوان دانشجوی نمونه کشوری معرفی شوند.
حالا برای سال آینده اگر حداقل دو نیمسال تحصیلی را با معدل کل در هر یک از مقاطع کاردانی، کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی پیوسته(16)، کارشناسی ارشد(17)، دکترای حرفه‌ای(16) و دکترای تخصصی Ph.D(17) و دکتری تخصصی بالینی(15) گذراندید می‌توانید به آدرس www.nemooneh.saorg.ir مراجعه و در این رقابت شرکت کنید.
تا این لحظه تعداد ۴ هزار و ۳۶۰ دانشجو در جشنواره دانشجوی نمونه به طور موقت ثبت نام کرده اند که از این میان تعداد ۲ هزار و ۲۹۹ دانشجو ضمن بارگذاری مدارک خویش موفق به تکمیل ثبت نام شده اند.
از این میان یک هزار و ۹۵۹ نفر مربوط به وزارت علوم و ۳۴۰ نفر دانشجویان دانشگاههای تابعه وزارت بهداشت هستند.
همچنین تعداد ۷۵۴ نفر در مقطع کارشناسی، ۶۹۷ نفر در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته، ۶ نفر در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته، ۵۴ نفر در مقطع دکتری حرفه ای، ۷۷۸ نفر در مقطع دکتری تخصصی (Ph.D) و ۸ نفر در مقطع دکتری تخصصی بالینی ثبت نام کرده اند.
برای ثبت نام در این رقابت حساس و نفس‌گیر و البته جذاب و دوست داشتنی، فقط تا 25 آبان ماه فرصت دارید؛ پس زمان را از دست ندهید.