نایب رییس کمیسیون ICT اتاق بازرگانی ایران: در تعارضات به وجود آمده بین مشاغل سنتی و نوین اصلا نباید دخالت کرد.
لزوم حذف مجوزهای زاید شرکت‌های دانش‌بنیان
افشین کلاهی رییس تشکل‌های دانش‌بنیان اتاق بازرگانی ایران، خواستار آن شد که در دولت جدید با تشکیل کارگروهی ذیل ریاست جمهوری، مجوزهای زاید که برای شرکت‌های دانش‌بنیان مشکل‌ساز شده‌اند شناسایی و حذف شوند.
روابط عمومی فدراسیون ICT اتاق بازرگانی ایران، کلاهی در خصوص مشکل تعدد مجوزها که برخی از کسب و کارهای نوپا با آن دست به گریبان هستند گفت: ما در اتاق بازرگانی پیگیر این مسئله بوده‌ایم و کمیسیون فناوری اطلاعات اتاق نیز در این رابطه خیلی کار کرد ولی به نتیجه‌ای نرسیدیم. تصور من این است که باید سریع‌تر مجوزهای حذف شوند؛ در دوره گذشته در وزارت اقتصاد، کارگروهی برای حذف مجوزهای زاید ایجاد شد که این کارگروه اعلام کرد چیزی حدود 2 هزار و 800 مجوز در کشور وجود دارد که برای کسب و کارهای مختلف صادر می‌شود. البته چون این کارگروه در وزارت اقتصاد تشکیل شده بود در زمینه حذف مجوزها چندان موفق عمل نکرد.
وی با ابراز امیدواری برای تشکیل این کارگروه ذیل ریاست‌جمهوری در دولت جدید افزود: ما پیشنهاد این موضوع را ارایه کرده‌ایم تا از مقام بالاتری به وزارتخانه‌ها دستور داده شده و اجرا شود و مجوزهای زاید حذف شوند. البته در طول 4 سال گذشته روند دریافت مجوز ساده‌تر شده است.
نایب رییس کمیسیون ICT اتاق بازرگانی ایران، درباره وزیر جدید ارتباطات و تاثیر آن بر دانش‌بنیان‌ها نیز گفت: هر وزیری که بیاید تجربه ثابت کرده که دانش‌بنیان‌ها مسیر خود را می‌روند و تاثیر دولت صرفا بر میزان موفقیت آنها است. برای مثال افزایش پهنای باند در دوره وزارت واعظی باعث وارد شدن شرکت‌های جدید شد چراکه فضا مناسب شده بود.
وی با ابراز بهبود شرایط با حضور وزیر جدید ارتباطات گفت: توجه داشته باشید که دانش‌بنیان‌ها نیاز به حمایت و وام ندارند بلکه آزاد گذاشتن آنها و محدود نکردنشان و صرف فراهم کردن شرایط و اکوسیستم برایشان کافی است.
وی در خصوص سرانجام تعارضات به وجود آمده بین مشاغل سنتی و نوین نیز گفت: به عقیده من در این موضوع اصلا نباید دخالت کرد و بازار سرانجام خودش راه خودش را پیدا می‌کند. شاید کمی ناعادلانه به نظر بیاید اما به عقیده من حتی اگر در نتیجه این رقابت کسب و کارهای سنتی به سمت نابودی بروند هم اشکالی وجود ندارد. اما بازار دنیا نشان داده که این موضوع پیش می‌آید و نیازی به حمایت و دخالت وجود ندارد.
وی در خاتمه خاطرنشان کرد: سنتی‌ها نیز مجبور به قبول فناوری و استفاده از قابلیت‌های آن می‌شوند. تمام این‌ها باعث می‌شود که خدمات بهتری با قیمت مناسبتر به دست مصرف کننده برسد و برای همین ما نباید جلوی آن را بگیریم چرا که دخالت در بازار مساوی با صدمه به مصرف کننده است.