این روزها بیشتر کشورهای جهان درگیر ویروس کرونا (کویید19) شده اند .کشور ما هم از این ویروس در امان نمانده و متاسفانه کشور را درگیر خود کرده است .

کروناویروس «جدید» چیست؟

بیماری ایجاد شده با ویروس کرونا که به آن کرونا ۲۰۱۹ (COVID-19) می‌گویند، اولین بار در ووهان چین شناسایی شد. CO مخفف کرونا، VI مخفف ویروس و D به معنی بیماری (در انگلیسی)می باشد

کوید 19 چظور شکل گرفت

عامل اصلی ویروس کرونا

انتشار ویروس کوئید 19 از کشور چین و از شهر ووهان شروع شد در ابتدا تصور میشد که این ویروس از خفاش به انسان منتقل شده است ولی بعد از تحقیقات بیشتر فعلا مورچه خوار پولک دار را عامل اصلی این ویروس معرفی شده است. پس از آزمایش بیش از هزار نمونه از حیوانات وحشی، دانشمندان دانشگاه در جنوب چین دریافتند که توالی ژنوم‌های یافت شده در «مورچه خوار پولک دار»، ۹۹ درصد با توالی ژنوم‌های موجود در افراد مبتلا به ویروس کرونا یکسان هستند.

علایم ویروس کرونا

ویروس کوئید 19 هم مانند هم خانواده های خود علائمی شبیه به سرماخوردگی ایجاد میکند  علائم ویروس کرونا شامل آبریزش بینی، سرفه، گلودرد، احتمالاً سردرد و تب است که می‌تواند تا دو روز ادامه یابد.

در افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند مانند افراد مسن و بسیار جوان، این احتمال وجود دارد که این ویروس باعث ایجاد مشکلات تنفسی بسیار جدی‌تر مانند ذات‌الریه یا برونشیت شود.

راه های انتقال کرونا چیست

دانشمندان در حال تحقیق گشترده ای هستن تا راه های انتقال این بیماری را شناسایی کنند اما بیشترین راه های انتقال ازطریق تنفس ذرات معلق پس از عطسه و یا سرفه شخص درگیر با کرونا شکل میگیرد و با توجه به سنگین بودن این ذرات و نشستن آن بر سطوح میتواند سطوح را آلود و با تماس فردی دیگر به این سطوح افراد بیشتر را درگیر کند. یکی از علتهای شیوع سریع این ویروس زنده ماندن آن در خارج از بدن انسان می باشدویروس COVID-19 می تواند ساعت ها و روزها (بستگی به نوع سطوح) زنده بماند و افراد بیشتر را درگیر خود کند .

راه های پیشگیری( سازمان بهداشت جهانی)

۱. شستشوی مکرر دست ها با آب گرم و صابون و مواد ضدعفونی کنند بر پایه الکل

۲. در هنگام عطسه کردن و یا سرفه جلوی دهان خود را با دستمال یا آرنج خم شده‌تان بگیرید

۳. از تماس نزدیک با کسانی که سرما خورده‌اند یا علائمی شبیه آنفولانزا دارند اجتناب کنید.

موثر ترین راه جلوگیری از ابتلا به کوئید 19 رعایت بهداشت فردی است و حضور کمتر در اجتماعات و مکان های شلوغ

[yasr_overall_rating size=”small”][yasr_visitor_votes size=”small”]

 

ثبت سفارش آنلاین ترجمه